Komentarze: 0
Rowery szosowe są jedną z najstarszych i najbardziej klasycznych odmian rowerów, którą zalicza się do grupy rowerów wyczynowych. Z biegiem czasu ewoluowała i podzieliła się na grupy.
Rowery szosowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Do pierwszej zaliczamy profesjonalne rowery zawodnicze, których budowa określona jest wymogami Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Profesjonalne rowery kolarskie mają jasno określone różne parametry w tym minimalną i maksymalną wielkość trójkąta głównego oraz trójkąta tylnego. Jednym z najważniejszych jasno określonych czynników jest waga. Nie może przekraczać 6,8 kg.Ten parametr wymaga na konstruktorach używania najnowszych, ultra lekkich materiałów w celu maksymalnego obniżenia wagi roweru. Do produkcji używa się takich surowców jak włókna węglowe, tytan, dura aluminium czy włókna aramidowe. Użycie tego typu komponentów znacznie wpływa na cenę, która może dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Rowery szosowe dla amatora nie podlegają większym restrykcjom ale muszą posiadać elementy charakterystyczne dla rowerów szosowych takie jak krótka zwarta rama, umożliwiająca przybranie charakterystycznej, areodynamicznej sylwetki, a także kierownica typu “baranek”. Rowery szosowe nie mogą również obejść się bez 28 calowych felg na których osadzone są cienkie i twarde opony przeznaczone do jazdy po asfalcie.